Sobótki z Domem Kultury podczas Dni Rajgrodu 2019

dodano: 2019-07-10 11:32:41

Noc Świętojańska w Rajgrodzie przesunęła się w czasie i została zorganizowana podczas Dni Rajgrodu.

Noc Kupały zwana też nocą kupalną, kupalnocką, kupałą rozpoczęła się od występów artystycznych. Na scenie w amfiteatrze nad Jeziorem Rajgrodzkim  pojawił się Zespół: „Pisanica” z Pisanicy pod przewodnictwem Emila Mankiewicza. Zespół zaśpiewał kilka pieśni biesiadnych i mazurskich.

Wspólny śpiew i taniec łączy pokolenia, o czym mogliśmy się przekonać podczas występu uczestników międzynarodowego obozu młodzieżowego w  ramach projektu pn. „POLUK” realizującego  warsztaty w Ośrodku Integracyjno - Szkoleniowym „Dobra Siła” w Starych Juchach. Młodzież zaprezentowała w języku ukraińskim kilka utworów muzycznych oraz energiczny taniec.  

 Na koniec występu zaprosiliśmy wszystkie zespoły do wspólnego zaśpiewania „Hej, sokoły”. Jezioro Rajgrodzkie niosło po całym mieście mocne brzmienie „...za zieloną Ukrainą, żal, żal serce płacze, już cię nigdy nie zobaczę...”

Zespół “Mazury” ze Starych Juch  wykonał wesołe przyśpiewki znane i lubiane oraz  utwór napisany przez Panią Helenę Brodowską „Wiejska panna”. Publiczności  podobały się występy wszystkich zespołów, więc bez bisów się nie obeszło.

Podczas naszej uroczystości do przystani zacumowały łodzie z Obozu Żeglarskiego ZEFIR w Rajgrodzie. Ponieważ to święto ognia, wody, słońca i księżyca, urodzaju, płodności, radości i miłości za przewodnictwem KUPAŁY ruszył orszak z pochodniami  przepływając Jezioro Rajgrodzianie do przystani przy Domu Kultury, gdzie czekały już na nas rodziny z wiankami świętojańskimi. Na Jezioro Rajgrodzkie wypłynęło ponad 30 wianków. Młodsza grupa “Kolorowy Zawrót głowy” zaprezentowała dla zgromadzonych część układu tanecznego przygotowanego na obchody Dni Rajgrodu.

Bardzo dziękujemy za pomoc w organizacji: Tomaszowi Grzybowskiemu – relacja zdjęciowa na łodziach, Prezesowi Obozu Żeglarskiego ZEFIR Janowi Marcińczykowi – użyczenie łodzi wraz z wykwalifikowaną kadrą. Pani Marcie Kolenda i Danielowi Szejda za występy artystyczne Zespołów z Pisanicy i z Rajgrodu. Panom: Krzysztofowi Kozłowskiemu, Jackowi Jagłowskiemu i Piotrowi Omaleckiemu za wizytę  młodzieżowej grupy polsko- ukraińskiej. 


 

Dom Kultury w Rajgrodzie