Podlaska Oktawa Kultur 2019 w Rajgrodzie

dodano: 2019-07-31 10:16:29

Podlaska Oktawa Kultury- prawdziwe święto muzyki, tańca i wielokulturowości, festiwalowo ruszyła 21 lipca 2019 r. rozpoczynając trasę od Białegostoku.

Wędrowała po różnych miejscowościach na Podlasiu min. Zambrów, Białowieża, Hajnówka, Orla, Piątnica, Bielsk Podlaski, Czarna Białostocka, Czyżew, Narewka, Goniądź, Grajewo, Korycin, Puńsk, Siemniatycze, Szczuczyn, Wasilków. Rajgród był ostatnim miastem na mapie trasy Podlaskiej Oktawy Kultury. W amfiteatrze wystąpili Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Jagiellońskiego „Słowianki” (Polska) oraz N(N)Le Choreographic Ansamble „Mtsvervali” Of The Adjarian A. R. (Gruzja).

Podczas występów obu zespołów  charakterystyczne były dźwięki dla różnych kultur. Widownia była bardzo miło zaskoczona słysząc przepiękne dźwięki muzyki niesione jeziorem rajgrodzkim. Artyści ubrani w kolorowe i jedyne w swoim rodzaju niesamowite kreacje wprawili publikę w oniemienie wyjątkowym widowiskiem. SŁOWIANKI zaprezentowały Tańce Sądeckie, Tańce Śląska Cieszyńskiego, Kujawiak z Oberkiem, Pieśni i tance z Bronowic oraz Krakowiak.

MTSVERVALI z Gruzji pokazał nam tradycje gruzińskie. Opracowanie sceniczne było spektaklem wypełnionym żywiołowością i nieposkromioną energią.  Takim pokazom można przyglądać się bez końca. Ci którzy obejrzeli nie mogą już się doczekać kolejnej Podlaskiej Oktawy Kultur za rok.

Podlaska Oktawa Kultur to festiwal organizowany przez Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury już od dwunastu lat. Od początku skupiała się na folklorze polskim i siedmiu mniejszości narodowych i etnicznych zamieszkujących województwo: białoruskiej, rosyjskiej, ukraińskiej, litewskiej, żydowskiej, romskiej i tatarskiej. Obecnie festiwal prezentuje piękno folkloru z całego świata.

Dziękujemy wykonawcom za wspaniałe występy, a WOAK w Białymstoku za możliwość organizacji oktawy po raz trzeci w naszym mieście.

 

 Dom Kultury w Rajgrodzie