75. rocznica bitwy 9. Pułku Strzelców Konnych AK z Niemcami

dodano: 2019-09-09 08:37:04

8 września 2019 r. w Rajgrodzie i Grzędach odbyły się uroczystości związane z 75. rocznicą bitwy 9. pułku strzelców konnych AK z Niemcami w rejonie Osowych Grząd.

Było to największe starcie oddziałów partyzanckich AK w ramach Akcji „Burza” z Niemcami między Wilnem a Warszawą. Niemal 400 osobowy oddział partyzancki dowodzony przez rotmistrza Wiktora Konopko ps. „Grom” prowadził walki z dziesięciokrotnie liczniejszymi oddziałami niemieckimi. W bitwie zginęło ok. 110 partyzantów i ok. 1500 Niemców. Do dnia dzisiejszego dokładana liczb ofiar nie jest znana.

Obchody rozpoczęły się zbiórką uczestników przy Kościele pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Rajgrodzie. Następnie odbył się przemarsz na Górę Zamkową, gdzie odbyła się Msza Święta. Msza w tym roku miała wyjątkowy charakter, gdyż właśnie tej niedzieli odbywały się Dożynki Diecezji Ełckiej połączone z obchodami 500-lecia Parafii pw. Narodzenia NMP w Rajgrodzie. Po mszy uczestnicy obchodów pojechali autobusami do Leśniczówki Grzędy, gdzie przy pomniku odbyły się przemówienia okolicznościowe, apel pamięci, salwa honorowa.

Okolicznościowy referat wygłosił prof. Krzysztof Sychowicz - IPN Oddział Białystok.

W trakcie ceremonii głos zabrali m.in.:

Jarosław Zieliński- Wiceminister Spraw Wewnętrznych i Administracji,

Bożena Kamińska- Poseł na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej,

Bohdan Paszkowski- Wojewoda Podlaski.

Następnie, jako wyraz wdzięczności i pamięci wobec żołnierzy 9.PSK walczących w bitwie poszczególne delegacje złożyły pod pomnikiem wiązanki kwiatów.

Oprawę muzyczną zapewniła Orkiestra Wojskowa z Siedlec oraz uczniowie z Zespołu Szkół Nr 2 im. 9 Pułku Strzelców Konnych w Grajewie.

W uroczystościach udział wzięły rodziny uczestników bitwy, organizacje kombatanckie, poczty sztandarowe, przedstawiciele Sejmu RP, władz rządowych, samorządowych, przedstawiciele służb mundurowych, strzelcy z Jednostki Strzeleckiej 1011 Grajewo, harcerze, członkowie rodzin poległych w bitwie partyzantów i mieszkańców pomordowanych przez hitlerowców i NKWD, goście i mieszkańcy powiatu. Rangę uroczystości podniosła obecność Kompani Honorowej 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej im. Zawiszy Czarnego. 

Po zakończonej uroczystości, przy żołnierskiej grochówce odbyło się spotkanie wspomnieniowe.Referat Organizacyjny Urzędu Miejskiego w Rajgrodzie