DIECEZJALNE DZIĘKCZYNIENIE ZA PLONY W RAJGRODZIE

dodano: 2019-09-09 10:36:15

W niedzielę 8 września, w święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny diecezja ełcka dziękowała Bogu za tegoroczne plony.

Gospodarzami Diecezjalnych Dożynek była parafia pw. Narodzenia NMP w Rajgrodzie wraz z Ełcką Kurią Biskupią oraz Urzędem Miejskim w Rajgrodzie.

Tradycja świętowania diecezjalnych dożynek ma już ponad dziesięcioletnią historię. Każdego roku to inna parafia wraz z samorządem przygotowuje diecezjalne dziękczynienie za plony i trud pracy na roli. W tym roku dożynkom towarzyszyło hasło: „Matko przyjmij! Matko nie opuszczaj! Matko prowadź!”.

Dożynki Diecezji Ełckiej połączone były z uroczystością 500-lecia Parafii pw. Narodzenia NMP w Rajgrodzie oraz obchodami 75. rocznicy bitwy 9. Pułku Strzelców Konnych AK z Niemcami w rejonie Osowe Grzędy.

Uroczystość zaczęła się przeglądem wieńców dożynkowych z parafii całej Diecezji Ełckiej przy kościele parafialnym w Rajgrodzie.

Po prezentacji, na głównej ulicy Rajgrodu uformowała się procesja, która ruszyła na plac celebry- Górę Zamkową.

Eucharystii przewodniczył bp Jerzy Mazur, biskup ełcki.

W uroczystościach udział wzięli parlamentarzyści, samorządowcy oraz wierni z Diecezji Ełckiej. Na zakończenie kapłani łamali się pobłogosławionym przez bp Jerzego Mazura chlebem ze wszystkimi uczestnikami.

Po mszy świętej wszyscy przybyli, mogli skorzystać z agapy przygotowanej przez mieszkańców naszej gminy.

Dożynki miały również oprawę artystyczną. Został rozstrzygnięty konkurs na wieńce dożynkowe. Spośród 46 prezentowanych przepięknie wykonanych równianek, wieńców i kreatywnych form żniwnych komisja wyłoniła 8 pierwszych miejsc w różnych kategoriach. Najwyżej ocenione zostały prace z miejscowości: Wiśniowo Ełckie, Solistówka, Mazurki, Leszczewo, Drygały, Majdan, Pieńczykowo, Woźnawieś. Jednak gratulacje i słowa uznania należą się wszystkim, którzy zaprezentowali wieńce, dlatego też i one zostały nagrodzone. Po Koronce do Bożego Miłosierdzia w intencji rolników, na scenie zaprezentowały się dzieci z Domu Kultury w Rajgrodzie z „Kolorowym Zawrotem Głowy”, Zespół Koła Gospodyń Wiejskich z Wiśniowa Ełckiego „Wisienki”, zespół Skansen Band oraz InPuls.

Bardzo dziękujemy wszystkim zaangażowanym w przygotowaniu tegorocznych dożynek .

Bezinteresowne zaangażowanie wielu osób, pozwoliło na godną oprawę Dożynek w Rajgrodzie.Natalia Pogorzelska
Referat Organizacyjny Urzędu Miejskiego w Rajgrodzie