Podsumowanie Konkursu

dodano: 2019-10-07 11:33:13

Uroczyste podsumowanie i wręczenie nagród w Konkursie na Najlepiej Zachowany Zabytek Wiejskiego Budownictwa Drewnianego w Województwie Podlaskim w 2019 roku odbyło się 6 października w siedzibie Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu.

Do konkursu zaproszono właścicieli i użytkowników budynków drewnianych położonych na terenach wiejskich i miejskich województwa podlaskiego (w miejscowościach liczących do 5 000 mieszkańców).

 W tym roku Gmina Rajgród zgłosiła dwa drewniane budynki. Jeden z nich- 100-letnia drewniana stodoła zajęła II miejsce. Nagrodzony budynek to własność Państwa Mroziewskich z Okoniówka. Stodoła pochodzi z okresu międzywojennego. Pierwotnie pokryta była gontem, który w latach 80. został pokryty eternitem. Bałki stodoły połączone są bezgwoździowo. Stodoła obita jest deskami za pomocą kutych, kwadratowych gwoździ. Stodoła umocowana jest na betonowych słupkach, bez fundamentu. Podłoga stodoły jest drewniana. Po obu stronach z biegiem lat dobudowano szopki na opał i sprzęt. Całe siedlisko na którym stoi stodoła, ma zabudowę typową dla gajówek Lasów Państwowych z lat międzywojennych. Wiek stodoły, jak i całego siedliska szacuje się na około 100 lat. Gajówka na Okoniówku jest najprawdopodobniej jednym z najstarszych siedlisk Lasów Państwowych Nadleśnictwa Rajgród.

Serdeczne gratulacje!

Organizatorami konkursu jest Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego oraz Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu.

Zachęcamy właścicieli drewnianych budynków z naszej gminy do wzięcia udziału w kolejnych edycjach konkursu.

 

 

Referat Organizacyjny Urzędu Miejskiego w Rajgrodzie