POMOC OFIAROM PRZEMOCY DOMOWEJ

dodano: 2020-04-09 12:18:43

KORONAWIRUS NIE POWODUJE, ŻE OFIARY PRZEMOCY DOMOWEJ POZOSTAJĄ BEZ POMOCY

Epidemia koronawirusa zmieniła rytm codziennego życia społeczeństwa,i funkcjonowania większości instytucji państwowych i samorządowych, podjęto decyzje o ograniczeniu konstytucyjnej wolności przemieszczania się, wprowadzono nadzwyczajne obostrzenia dotyczące wychodzenia z mieszkań, zaleca się pozostawanie w domu, w izolacji. Ograniczenia, mające na celu ochronę zdrowia publicznego, spowodowały jednak, że osoby doświadczające przemocy domowej znalazły się w bardzo trudnej sytuacji. Od blisko miesiąca  znajdują się w zamknięciu z osobami, które stosują przemoc.


Ośrodek Pomocy Społecznej w Rajgrodzie informuje, że pomimo ograniczeń funkcjonuje Gminny Zespół Interdyscyplinarny w Rajgrodzie ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie.  Wszystkie osoby doświadczające przemocy mogą kontaktować się z OPS pod nr tel. 86 273 18 45 oraz Przewodniczącą Gminnego Zespołu Interdyscyplinarnego 86 273 -18 -30.


Informujemy,  że bezpłatną pomoc osoby doznające przemocy mogą uzyskać pod numerami telefonów:

Ogólnopolskie Pogotowie Niebieska Linia 800-120-002


Wszystkie  dzieci, które nie mają do kogo się zwrócić w trudnej sytuacji,  kiedy doświadczają przemocy ze strony rodziców czy innych bliskich osób  lub kiedy czują  samotność, obniżony nastrój,  niepokój, lęk  ciągłe napięcie, które mają myśli  samobójcze, mogą zgłosić się pod wszystkie   wskazane numery telefonów lub pod Telefon  Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111 prowadzony przez Fundację „Dajemy Dzieciom Siłę”
oraz do Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Grajewie pod nr tel. 86  272 35 87.


Jednocześnie informujemy,   że Sejm w nocy ze środy na czwartek uchwalił ustawę o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV- 2. W trakcie prac nad ustawą w Sejmie posłowie zgodzili się by do nowego prawa dodać m.in. przepis, który pozwala na eksmisję sprawców przemocy domowej, mimo generalnej zasady zakazu eksmisji w czasie epidemii koronawirusa.Kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w RajgrodzieJoanna Katarzyna Hader