Ziołowy październik z „Młodzieżą bez konserwantów”!

dodano: 2020-11-05 13:17:24

Miesiąc październik w rajgrodzkim projekcie „Młodzież bez konserwantów” w ramach Programu Równać Szanse minął pod znakiem warsztatów zielarskich.

Podczas pierwszego weekendu warsztatowego młodzi pod bacznym okiem reedukatora z tematyki zielarstwa -  Marcina Remana poznali zdrowotne właściwości roślin. Duże wrażenie zrobiła na nich np. naturalna tabletka bakteriobójcza z jeżówki purpurowej. Młodzi mieli okazję poznać prawdziwy smak kakaowca i cykorii. Przygotowali samodzielnie mleko migdałowe, które było dodatkiem własnoręcznie zrobionego naturalnego kakao z ziaren kakaowca. Prażyli, mielili i samodzielnie parzyli cykorię. W trakcie warsztatów z ust zaintrygowanej młodzieży padały coraz to dociekliwsze pytania na temat zastosowania ziół i ich właściwości. Z każdego zapytania wyłaniała się jakaś ciekawostka, która wzmagała zainteresowanie tematem. Gdy kakao i cykoria zostały wypite, warsztaty przeniosły się do podziemi Domu Kultury, gdzie  młodzież wspólnie przygotowała skrzynie do wysiewu ziół. Niektórzy po raz pierwszy w życiu mieli w ręku szlifierkę oscylacyjną. To było świetne doświadczenie.  Następnie prace przeniosły się do ogrodu. Każdy uczestnik wybrał sobie roślinę do posadzenia. Pan Marcin opowiedział o każdej  z nich i dzięki zdobytym przez młodych informacjom wiedzieli, w jakim miejscu posadzić daną roślinę. Od tego momentu każdy odpowiada za swoje zioło, aż do zbioru. By każdy mieszkaniec odwiedzający Dom Kultury  mógł poznać ten ziołowy zakątek, młodzież w ramach warsztatów przygotowała własnoręcznie robione i wypalane tabliczki z nazwami roślin.

 

Kolejnym spotkaniem w tematyce zielarstwa były zajęcia z kuchennego recyklingu.  Z uprzednio wykorzystanych do produkcji mleka zmielonych migdałów, prażonych orzechów i tajemniczych dodatków w postaci naturalnych słodzików i olejów, młodzież przygotowała zdrowe ciasteczka z własnoręcznie przygotowaną nutellą. Wytwarzali sok z marchwi, prażyli naturalne przekąski w postaci pestek dyni i orzechów. Cykl trzech dni warsztatowych nie wyczerpał tematu, a wręcz zainteresował młodzież rajgrodzką na tyle, że zaprosili Pana Marcina na pogawędkę o roślinach po zbiorze  plonów z własnego ziołowego ogrodu.

 

Ziołowy ogród, który powstał podczas warsztatów jest pierwszym wizualnym efektem wytworzonym dzięki zaangażowaniu i pracy naszej młodzieży,  który nie raz będzie cieszył oczy i usta mieszkańców.

 

 

 

Joanna Miliszewska

Koordynator projektu