12345
Urząd miejski w Rajgrodzie, herb
A A A
BIP  
Urząd miejski w Rajgrodzie, napis
Rajgród - tam gdzie raj na ziemi, logo

Relacja z autokarowej wycieczki WILNO – TROKI

Uczestnicy wycieczki

W dniu 06.10.2017r. odbyła się autokarowa wycieczka WILNO – TROKI, zorganizowana przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Rajgrodzie dla seniorów z terenu Gminy Rajgród. Pierwszym punktem programu było zwiedzanie urokliwej stolicy.Wilno jest sercem Litwy i miastem szczególnie bliskim Polakom. Podczas wycieczki rajgrodzcy seniorzy mieli okazję zwiedzić:

  • Barokowy Kościół pw. Św. Piotra i Pawła na Antokolu; ufundowany przez Ludwika Michała Paca, posiadający przebogate zdobienia z charakterystycznym elementem wnętrza świątyni: żyrandolem i kazalnicą w kształcie łodzi Piotrowej.
  • Cmentarz na Rossie, na którym spoczywają Polscy żołnierze, osobistości Wilna oraz Matka i Serce Syna, czyli miejsce pochówku Marii Piłsudskiej wraz z sercem Marszałka Józefa Piłsudskiego
  • Ostrą Bramę, która jest bramą miejską wzniesioną w stylu gotyckim, wraz z przylegającym fragmentem muru stanowiąca jedyną pozostałość fortyfikacji w mieście. We wnętrzu bramy znajduje się kaplica z Cudownym Obrazem Matki Bożej Miłosierdzia, do którego pielgrzymują rzesze wiernych.
  • Katedrę Wileńską, która jest katolicką bazyliką w Wilnie i miejscem pochówku wielkich książąt litewskich i królów Polski.
  • Cerkiew Świętego Ducha w Wilnie – która jest cerkwią prawosławną w kompleksie budynków monasteru w obrębie wileńskiego Starego Miasta, w której znajdują się relikwie trzech męczenników Wileńskich: Św. Antoniego, Jana i Eustachego.
  • Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Wilnie, gdzie znajduje się obraz Jezusa Miłosiernego, funkcjonujący również pod nazwą „Jezu Ufam Tobie”

Podczas zwiedzania uczestnicy mieli okazję przejść się malowniczymi uliczkami Starego Miasta, zobaczyć Rynek Starowileński, a także zabytkowe kościoły takie jak: Kościół Św. Anny, Kościół Bernardynów i Kościół Św. Michała. Po spacerze nasi seniorzy podczas obiadu skosztowali regionalnych przysmaków, wywodzących się z tradycyjnej kuchni litewskiej. Kolejnym punktem programu wycieczki było zwiedzanie Zamku Wielkich Książąt Litewskich w Trokach, wybudowanego w XIVw.  na Jeziorze Galwe. Budowla została wzniesiona za panowania Witolda, Wielkiego Księcia Litewskiego. Seniorzy mogli podziwiać majestatykę  gotyckiej twierdzy obronnej, a także bogate i różnorodne tematycznie sale książęce, z wystawami eksponatów z epoki. Miejsce to zachwyciło uczestników swą historią i pięknem krajobrazu. Wycieczka do Wilna i Trok obfitowała w niepowtarzalne miejsca, których piękno dodatkowo podkreślała słoneczna, jesienna aura.


Ośrodek Pomocy Społecznej

Wycieczka - foto 01.JPG
Wycieczka - foto 02.JPG
Wycieczka - foto 03.JPG
Wycieczka - foto 04.JPG
Wycieczka - foto 05.JPG
Wycieczka - foto 06.JPG
Wycieczka - foto 07.JPG
Wycieczka - foto 08.JPG
Wycieczka - foto 09.JPG
Wycieczka - foto 10.JPG
Wycieczka - foto 11.JPG
Wycieczka - foto 12.JPG
Wycieczka - foto 13.jpg
Wycieczka - foto 14.jpg

Zadaj pytanie burmistrzowi.

NAPISZ


Zobacz o co pytają inni
BIP

BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ

SKRZYNKA

ELEKTRONICZNA
SKRZYNKA PODAWCZA

ORZEŁ

MONITOR POLSKI

ORZEŁ

DZIENNIK USTAW

W LEWO
http://ycarcus.pl/
www.rajgrod.pl
Oszczędzanie energii w budynkach użyteczności publicznej w Gminie Rajgród
http://lgd-bdn.pl
http://rpo.wrotapodlasia.pl
W PRAWO
Życzenia wielkanocne001.jpg
Zamknij
Panel facebooka