Poznaj Polskę! – Projekt realizowany w szkole w Rydzewie

dodano: 2022-06-22 09:15:02

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Rydzewie w ramach projektu „Poznaj Polskę!” wzięli udział w wycieczce do Olsztyna.

Celem wyjazdu było poznanie tego pięknego miasta, przybliżenie jego kultury i tradycji. Podążając śladami najsłynniejszego mieszkańca Olsztyna – Mikołaja Kopernika – uczniowie mogli zwiedzić Muzeum Warmii i Mazur, Obserwatorium i Planetarium.

Muzeum Warmii i Mazur to największa placówka muzealna w województwie warmińsko-mazurskim a także jedna z najważniejszych w regionie. Siedziba muzeum znajduje się w gotyckim zamku kapituły warmińskiej.

Podczas zwiedzania muzeum uwagę uczniów przyciągnęła doświadczalna tablica astronomiczna, własnoręcznie wykonana przez Mikołaja Kopernika. Uczniowie podziwiali zgromadzone pamiątki przeszłości z zakresu archeologii, historii, numizmatyki, sztuki dawnej i współczesnej.

Niezapomnianą przygodą były warsztaty na poddaszu zamku. Wśród eksponatów, w zaciszu starych murów uczniowie w skupieniu tworzyli prace plastyczne przedstawiające Układ Słoneczny.

Będąc w samym centrum Olsztyna uczniowie odwiedzili Planetarium – obiekt, który od blisko czterdziestu lat stanowi jedną z głównych atrakcji turystycznych stolicy Warmii i Mazur. Wizyta w Planetarium przeniosła uczniów w niezwykły świat planet, gwiazd i mgławic. Jesteśmy przekonani, że doświadczenie to sprawi, że uczniowie od tej pory będą inaczej spoglądać w nocne, rozgwieżdżone niebo, szukając na nim gwiazd, gwiazdozbiorów czy wypatrując komet.

Kolejnym etapem wycieczki było zwiedzanie Obserwatorium Astronomicznego, znajdującego się w wieży ciśnień, zbudowanej przed ponad stu laty na najwyższym wzniesieniu ówczesnego Olsztyna. Wizyta w Obserwatorium była szczególną okazją do poznania specyfiki badań astronomicznych, obejrzenia przyrządów i instrumentów używanych przez astronomów. Uczniowie mogli poznać klasyczne metody obserwacji położenia obiektów astronomicznych, na własne oczy zobaczyć najdokładniejszy w historii zegar mechaniczny (zegar Shortta), a także poznać zasady działania zegara słonecznego. Z ogromnym zainteresowaniem uczniowie przyglądali się bogatej kolekcji meteorytów. Najbardziej zapadającymi w pamięci elementami tej wystawy były okruchy skał księżycowych przewiezione na Ziemię przez załogę wyprawy Apollo11.

Z tarasu widokowego Obserwatorium, uczniowie mogli podziwiać panoramę Olsztyna, piękną zarówno w dzień jak i w nocy.

Wyjazd do Olsztyna był niezwykła podróżą po Polsce. W myśl przysłowia: „Cudze chwalicie - swego nie znacie” uczniowie nie spodziewali się, że wycieczka dostarczy im tyle niezapomnianych przeżyć. Nie przypuszczali, że tak atrakcyjnie turystycznie miejsca znajdują się niedaleko naszej okolicy i nie trzeba podróżować za granicę, by odwiedzić ciekawe miejsca. Poznaj Polskę! – to hasło, jakim będziemy się kierować organizując następne wyjazdy.


Joanna Maszczyk 

 

Dyrektor Szkoły Podstawowej w Rydzewie