Kolejna odsłona Podlaskiej Oktawy Kultur w Rajgrodzie

dodano: 2022-07-28 15:21:56

W minioną sobotę odbyła się kolejna odsłona Podlaskiej Oktawy Kultur w Rajgrodzie, której organizatorem był Podlaski Instytut Kultury w Białymstoku oraz Dom Kultury w Rajgrodzie.

W ramach festiwalu Podlaskiej Oktawy Kultur 2022, który jest inspirowany tradycją, zorganizowano cztery dni koncertów odbywających się na scenie głównej w Białymstoku oraz ośmiu miejscowościach na terenie województwa podlaskiego: w Rajgrodzie, Sokółce, Piątnicy, Filipowie, Bielsku Podlaskim, Siemiatyczach, Suwałkach i Suchowoli. W tym roku wystąpili artyści z Litwy, Słowacji, Estonii, Czarnogóry, Chin, Ukrainy, Korei Południowej oraz kilka grup z Polski.

Na rajgrodzkiej scenie mieliśmy okazję gościć zespół CHEMLON ze Słowacji.

Zespół działa od ponad pięćdziesięciu lat. Jego misją jest zachowanie i rozwój tradycji słowackiej muzyki i tańca ludowego, a także tradycji innych narodów i narodowości zamieszkujących Słowację. Obecnie CHEMLON składa się z czterech sekcji: muzycznej, tanecznej, śpiewu męskiego oraz dziecięcego zespołu folklorystycznego. Grupa liczy około pięćdziesięciu członków w wieku od 15 do 40 lat. CHEMLON występuje na festiwalach folklorystycznych, bierze udział w licznych konkursach, uświetnia uroczystości kulturalne w ojczystej Słowacji. Zespół ma swoich miłośników nie tylko w kraju, energia słowackich tancerzy podbiła już serca widzów na wielu  festiwalach zagranicznych m.in.: w Ukrainie, Grecji, Bułgarii, Turcji, Czechach, Serbii, Litwie, Słowenii, Belgii, Egipcie czy USA.

Kadra artystyczna:
Ladislav Ferik – dyrektor artystyczny
Miroslav Kerekanič – kierownik muzyczny
Michal Gnip – instruktor grup tanecznych

Podlaska Oktawa Kultur to nie tylko barwne tańce i stroje, ale przede wszystkim piękna muzyka. Co roku na festiwalu poznajemy dźwięki charakterystyczne dla kultur z różnych stron świata, tym razem rajgrodzianie poznali kulturę słowacką.

By pokazać naszym gościom kawałek naszej ziemi zorganizowaliśmy wycieczkę z przewodnikiem po Rajgrodzie. Dodatkową atrakcją był rejs po malowniczym Jeziorze Rajgrodzkim zorganizowany dzięki Yacht Club Arkus. Członkowie zespołu byli zachwyceni krajobrazem i gościnnością. Nie obyło się bez wspólnych rozmów, śpiewu i tańca. Liczymy, że za rok spotkamy się ponownie by poznać kulturę i tradycję kolejnego kraju.


Dom Kultury w Rajgrodzie