20 lecie 4 RDH "Ora et labora"

dodano: 2022-06-27 10:57:34

W dniach 16 -19 czerwca drużyna 4 RDH „Ora et labora” im. bł. ks. phm. S. W. Frelichowskiego obchodziła jubileusz dwudziestolecia powstania.

Na terenie przy Domu Kultury w Rajgrodzie zgromadziły się jednostki harcerskie z Trzciannego, Dolistowa Starego, Kalinówki Kościelnej, Wąsosza, Radziłowa, Moniek i Knyszyna oraz nasza rajgrodzka społeczność. Chociaż biwak z okazji dwudziestolecia trwał cztery dni to jego przygotowania trwały dużo dłużej. Tuż przed samym rozpoczęciem wydarzenia plac przed Domem Kultury zamienił się w miasteczko harcerskie. Dzięki pomocy rodziców, harcerzy, pracowników Domu Kultury w Rajgrodzie oraz pracowników Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Rajgrodzie zostały ustawione namioty, kanadyjki, materace, a także został wykoszony teren. Dla chcących odpocząć na terenie biwaku została stworzona strefa relaksu. Pierwszy dzień biwaku został poprzedzony służbą podczas procesji Bożego Ciała w Rajgrodzie, w której uczestniczyła kadra i harcerze z naszej „czwórki”. Następnie do Rajgrodu przyjechali harcerze z miejscowości wymienionych na wstępie i wtedy oficjalnie rozpoczęliśmy nasz biwak.

Biwak rozpoczęliśmy uroczystym apelem, który oficjalnie w imieniu Hufca „Biebrzańskiego” ZHP w Grajewie otworzyła hm. Elwira Wierzbicka. Z kolei, z ramienia Urzędu Miejskiego w Rajgrodzie harcerzy powitał Burmistrz Rajgrodu – Ireneusz Gliniecki oraz Przewodniczący Rady Miejskiej w Rajgrodzie – Marek Bućko. Po uroczystym apelu oraz wciągnięciu flagi na maszt nadszedł czas na zabawy integracyjne i wspólną kolację.

Drugi dzień naszego biwaku rozpoczęliśmy zajęciami przeprowadzonymi przez sojuszników drużyny. Następnie na terenie zlotu pojawili się przedstawiciele Biebrzańskiego Parku Narodowego, Nadleśnictwa Rajgród i Ochotniczej Straży Pożarnej z Bełdy. Każda z grup przygotowała naszym harcerzom i gościom ciekawe zajęcia i pokazy dotyczące ochrony środowiska naturalnego i bezpieczeństwa. Każdy miał możliwość wzięcia udziału w quizie ekologicznym, zagrać na sygnałówce, czy przymierzyć hełm strażacki. Na chętnych czekał również orzeźwiający prysznic prosto z wozu strażackiego. Druga część dnia przypadła na rozwój duchowy. Uczestnicy wzięli udział we Mszy Świętej w kościele w Rajgrodzie, po której Proboszcz Hieronim Mojżuk przybliżył historię miasteczka i sanktuarium. Po krótkim oprowadzaniu harcerze uczestniczyli w Drodze Krzyżowej, którą prowadzili harcerze. Wieczorem na naszych harcerzy czekała jeszcze jedna atrakcja, którym był próbny alarm przeciwpożarowy. Został on przeprowadzony przez zaprzyjaźnioną jednostkę OSP z Woźnejwsi. Strażacy pozytywnie ocenili przygotowanie i zdyscyplinowanie naszych harcerzy.

Trzeci dzień rozpoczęliśmy grami i zajęciami w metodykach. Po obiedzie przeszliśmy do Parku Miejskiego, by wspólnie zatańczyć belgijkę, zagrać w gry na trawie i dobrze się bawić. Punktem kulminacyjnym całego wydarzenia było ognisko, które rozpaliliśmy u podnóża Góry Zamkowej w Rajgrodzie. Ognisko rozpalił założyciel drużyny ks. hm. Tadeusz Białous i przyboczny ćw. Marcin Policha. Na ognisko przybyli władze Hufca „Biebrzańskiego” ZHP w Grajewie, Burmistrz Rajgrodu – Ireneusz Gliniecki, Sekretarz Gminy Rajgród – Piotr Milewski, pracownicy Urzędu Miejskiego w Rajgrodzie i Radni Gminy Rajgród, Dyrektor Biebrzańskiego Parku Narodowego – Artur Wiatr, Dyrektor Domu Kultury w Rajgrodzie – Maria Fliszewska, p.o. Dyrektora Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Rajgrodzie – Małgorzata Wiśniewska, a także delegacje drużyn i zaproszeni goście. Nie zabrakło także ks. hm. Tadeusza Białousa – założyciela naszej jednostki, który opowiedział gawędę o patronie drużyny i początkach jej działalności.  Historie związane z jednostką opowiedzieli także dh. hm. Elwira Wierzbicka – Komendant Hufca oraz obecny drużynowy pwd. Kacper Bućko. Jak na urodziny przystało nie obyło się bez prezentów. Burmistrz Rajgrodu wraz z Radnymi przekazał czek w wysokości 2000 zł na działalność drużyny, natomiast Komenda Hufca „Biebrzańskiego” ZHP przygotowała własnoręcznie wykonaną łódź i dwa wiosła symbolizujące modlitwę i pracę. Z kolei reprezentacje drużyn w prezencie podarowały nam własnoręcznie przygotowane upominki. Po uroczystym ognisku przyszedł czas na poczęstunek, który przygotował dla nas Dom Kultury w Rajgrodzie i Parafia pw. Narodzenia NMP w Rajgrodzie. Po poczęstunku odbyła się wspólna dyskoteka pod gwiazdami.

W niedzielę – czyli w ostatni dzień naszej jubileuszowej imprezy udaliśmy się do kościoła w Rajgrodzie, aby wspólnie podziękować i prosić Matkę Boską Rajgrodzką o kolejne łaski dla naszej lokalnej społeczności harcerskiej. Jako dar wdzięczności dla rajgrodzkiej społeczności parafialnej, drużyna przekazała stułę z krzyżem harcerskim i lilijką, aby służyła obecnym i kolejnym duszpasterzom rajgrodzkich harcerzy. Po Mszy Świętej udaliśmy się do Domu Kultury w Rajgrodzie, gdzie odbył się uroczysty apel i oficjalnie zakończyliśmy nasz biwak.

Szczególne podziękowanie kierujemy do władz miejskich w Rajgrodzie i Radnych, pracowników Domu Kultury w Rajgrodzie, Proboszcza i Duszpasterzy z Rajgrodu, Komendy Hufca „Biebrzańskiego” ZHP w Grajewie, Biebrzańskiego Parku Narodowego, Nadleśnictwa Rajgród, Strażaków i do wszystkich, którzy przyczynili się do tworzenia ZLOTU DWUDZIESTOLECIA. 

 

Kacper Bućko

Drużynowy 4 RDH „Ora et labora”