Dnia 14 czerwca 2016 roku uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Rajgrodzie i Szkoły Podstawowej w Rydzewie pod opieką nauczycieli udali się na całodniową wycieczkę do największego parku w Polsce – Biebrzańskiego Parku Narodowego.
O godzinie 9.45 uczestnicy wycieczki przyjechali do Osowca- siedziby BPN. Planowane zajęcia edukacyjne z przewodnikami trwały do godziny ok.13.00. W pierwszej kolejności zwiedzaliśmy salę wystawową BPN z ekspozycjami przedstawiającą zwierzęta, które występują w parku ( łosie, bobry, zające, wilki). Przewodnik p. Tadeusz Daniłko w ciekawy sposób mówił nam o wielkości parku, o jego roli i zadaniach, o formach ochrony roślin występujących w naszym województwie, o leśnej bioróżnorodności roślin i zwierząt, o najbardziej charakterystycznym ssaku czyli łosiu, a także o innych ciekawostkach dotyczących parku. Uczniowie słuchali z zainteresowaniem oraz zadawali pytania. Dowiedzieli się również, że batalion jest symbolem parku. Po ok. 40 minutach oglądaliśmy wystawy zdjęć o tematyce przyrodniczej. Następnie uczniowie mieli czas na zakup pamiątek.
Kolejnym punktem programu były zajęcia w terenie. Uczniowie mogli podziwiać rozległe torfowiska z mozaiką wód, szuwarów, turzycowisk i obszarów leśnych. Przewodnik zwracał uwagę na różnorodność siedlisk i zbiorowisk roślinnych oraz zwierzęcych. Obserwowaliśmy olsy, brzeziny i łęgi, wśród których były rzadkie brzozy niskie. Szczególnie cennym doświadczeniem była obserwacja rzadkich gatunków roślin takich jak: storczyk krwisty, obuwnik pospolity, kruszczyk rdzawoczerwony, fiołek torfowy, pijanica, halucynki oraz widłaki. Atrakcją dla uczniów było oglądanie owadożernej rosiczki za pomocą lupy. Podczas wyprawy wsłuchiwaliśmy się w głosy ptaków, BPN niewątpliwie jest królestwem ptaków związanych ze środowiskiem bagiennym. Pan przewodnik informował nas, że w podziemiach budowli wojskowych znajdują się zimowiska nietoperzy. Na szlaku wchodziliśmy na wieżę obserwacyjną, z której lepiej widać przepiękny krajobraz.
Podczas zajęć, również tych na ścieżkach edukacyjnych, uczniowie za trafne odpowiedzi na trudne pytania przewodników zbierali punkty. Na koniec wycieczki wręczane były nagrody, tym którzy zebrali ich najwięcej, w postaci map, przewodników po BPN i innych pomocy dydaktycznych.
Ostatnim punktem programu wycieczki było ognisko z kiełbaskami. Zgromadzeni przy ognisku rozmawiali o wrażeniach z parku.
Wróciliśmy do Rajgrodu zgodnie z planem ok. godz. 16.00.
Niewątpliwie wycieczka do Biebrzańskiego Parku Narodowego była wspaniałą lekcją przyrody, ekologii i oczywiście niezapomnianą przygodą.
Emilia Michałowska, kierownik wycieczki do BPN