Zespół Szkolno – Przedszkolny w Rajgrodzie

Dane szkole: Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Rajgrodzie


Adres: Ul. Stanki 14
19 – 206 Rajgród
Tel/fax 086 272 14 16
e-mail: zps@um.rajgrod.wrotapodlasia.pl
WWW: https://rajgrod.edu.pl/


Dyrektor Andrzej Graczewski
e-mail: dyrektor.zsp@um.rajgrod.wrotapodlasia.pl 

W 1937r. nastąpiło uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego, którego dokonał osobiście płk Jan Jur-Gorzechowski . Jak podaje pani Szymańska – przedwojenna nauczycielka – we wrześniu 1939r. miało nastąpić uroczyste otwarcie szkoły z jednoczesnym nadaniem jej imienia pułkownika Jana Jur-Gorzechowskiego. Niestety z wiadomych przyczyn uroczystość taka nigdy nie miała miejsca a w toku zawieruchy wojennej w 1939r. zniszczeniu uległa kancelaria szkoły i sztandar. W 1945r. jako pierwsza w powiecie ruszyła szkoła w Rajgrodzie. Na początku 1947r. kierownictwo szkoły objął pan Edmund Krajewski. W kwietniu tegoż roku młodzież szkolna zasadziła drzewkami rajgrodzki rynek. Na pamiątkę postawienia szkoły na placu kościelnym, na frontowej ścianie wymurowany był krzyż kilkumetrowej wysokości z wizerunkiem Chrystusa. Wizerunek zdjęto w czasie okupacji radzieckiej. Krzyż został zbity w latach pięćdziesiątych. Dnia 20 pażdziernika1979 r. szkole nadano imię Henryka Sienkiewicza.
3 Informacje o rejonie , z którego pochodzą uczniowie
Do obwodu szkoły należą miejscowości: Rajgród, Ciszewo, Kozłówka, Przestrzele, Rybczyzna, Skrodzkie – Tworki, Stoczek, Tama, Wojdy, Stoczek, Kozłówka, Ciszewo, Przestrzele, Skrodzkie, Skrodzkie – Tworki, Kosiły, Czarnawieś. Obwód szkolny jest to w większości rejon rolniczy bardzo rozległy, odległość uczniów od szkoły sięga do 18 km. Dowożonych jest 118 uczniów. Większość rolników specjalizuje się w hodowli krów, pozostali rolnicy prowadzą gospodarstwa bez specjalizacji. Gospodarstwa posiadają powierzchnię od kilku do kilkudziesięciu ha. W ostatnich latach następuje szybki rozwój agroturystyki i gospodarstw ekologicznych. Mieszkańcy Rajgrodu utrzymują się z pracy zarobkowej stałej i sezonowej w ośrodkach wczasowych. Ponad 20% ludności gminy stanowią bezrobotni.
4 Osiągnięcia szkoły:
awanse uczniów do etapu rejonowego w konkursie przedmiotowych, finaliści w konkursie ma-tematycznym, wyróżnienia w konkursie matematycznym Kangur, I i II miejsce w konkursie literackim „Zostań Sienkiewiczem XXI” zorganizowany przez organizatora XIV Zlotu Szkół Sienkiewiczowskich, czołowe miejsca drużyny w finale wojewódzkim Turnieju Piłki Nożnej „Coca Cola Cup”, VII w finale wojewódzkim Turnieju Tenisa Stołowego o Puchar „Kontaktów”, V lokata w finale wojewódzkim Drużynowego Turnieju Tenisa Stołowego, III miejsce w konkursie regionalnym „Każde miejsce opowiada swoją historię”, Wyróżnienie w konkursie historycznym „Najciekawsze wydarzenie historyczne w mojej najbliższej okolicy” , II miejsce w Powiatowej Lidze Szachowej, uzyskanie certyfikatu „Szkoła przyjaźni środowisku” I i II miejsce w Dekanalnym Przeglądzie Piosenki Religijno-Patriotycznej, I miejsce w konkursie plastycznym Jan Paweł II – Pasterz Świata Średni wynik ze sprawdzianu zewnętrznego równy ze średnią województwa podlaskiego, uczestnictwo w „Programie profilaktyki zawałów serca i udarów mózgu „P400M”.

Kontakt: TelFax (0-86) 2721416 e-mail: zps@um.rajgrod.wrotapodlasia.pl 


Pliki do pobrania:

Accessibility menu:

Contrast

Increase text size

Increase letter spacing

Use dyslexia-friendly fonts

Enlarge cursor

Link highlighting

Stop animations

Reset settings

Accessibility menu:
Contrast
Increase text size
Increase letter spacing
Use dyslexia-friendly fonts
Enlarge cursor
Link highlighting
Stop animations
Reset settings
Scroll to Top