Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów od lat organizuje ogólnopolski konkurs „Fundusz sołecki – najlepsza inicjatywa”. Konkurs to doskonała okazja do promocji lokalnych inicjatyw i projektów, które przyczyniają się do rozwoju danej okolicy i poprawiają jakość życia mieszkańców. Przez trzynaście lat działania funduszu sołeckiego powstała niezliczona liczba inwestycji, zorganizowano mnóstwo wydarzeń kulturalnych czy edukacyjnych oraz innych działań integrujących mieszkańców wsi.
Od kilku lat sołectwa z Gminy Rajgród z sukcesem uczestniczą w konkursie „Fundusz sołecki –
– najlepsza inicjatywa”. Warto dzielić się historiami sukcesów i osiągnięciami projektów finansowanych z funduszu sołeckiego, aby zainspirować innych mieszkańców i zachęcić ich do aktywnego udziału
w tym procesie.
- W roku 2020 Sołectwo Sołki otrzymało wyróżnienie w III edycji ogólnopolskiego konkursu „Fundusz sołecki – najlepsza inicjatywa” za działanie „Utworzenie miejsca spotkań mieszkańców sołectwa Sołki”.
Z funduszy sołeckich na terenie sołectwa wybudowano altanę, uporządkowano działkę gminną
i wytyczono jej granice, wykonano ogrodzenie oraz zakupiono dwie bramki do gry w piłkę nożną. Poza środkami z funduszy sołeckich, Gmina Rajgród pozyskała fundusze z Ministerstwa Sportu i Turystyki na zakup siłowni zewnętrznej, która dodatkowo urozmaiciła miejsce spotkań lokalnej społeczności. Mieszkańcy aktywnie pracowali przy projekcie: porządkowali teren, wycinali zakrzaczenia, zalewali słupki pod ogrodzenie, wylewali posadzkę. Wybudowany obiekt pełni funkcję rekreacyjną i jest ogólnodostępny.
- W 2021 roku Sołectwo Pieńczykowo otrzymało wyróżnienie w IV edycji konkursu za inicjatywę
pn. „Zagospodarowanie działki gminnej w miejscowości Pieńczykowo”.
Mieszkańcy wsi Pieńczykowo i Pieńczykówek przeznaczali kwoty z funduszy na wybudowanie
i wyposażenie nowej świetlicy wiejskiej w Pieńczykowie. W Pieńczykowie istniała wprawdzie świetlica, jednak była w opłakanym stanie. W 2018 roku zakończono budowę nowej świetlicy, a mieszkańcy uporządkowali i zagospodarowali działkę w otoczeniu świetlicy. Z funduszu sołeckiego wytyczono granice działki i zakupiono materiał na ogrodzenie działki. Z funduszy Gminy kupiono także kostkę
i wykonano miejsce parkingowe dla osób niepełnosprawnych. Mieszkańcy z własnych środków kupili żwir, materiał na bramę, ziemię, trawę i nawozy. Sołectwo również ze swoich środków opłaciło wykonawcę, który przy pomocy mieszkańców zamontował ogrodzenie. Wybudowana w 2018 r. świetlica wiejska oraz pięknie zagospodarowana działka pełni funkcję rekreacyjną i integruje mieszkańców.
- W roku 2022 Sołectwo Ciszewo otrzymało wyróżnienie w etapie wojewódzkim
V ogólnopolskiej edycji konkursu za inicjatywę pn. „Zagospodarowanie działki gminnej w Ciszewie”.
Mieszkańcy Sołectwa Ciszewo z własnej inicjatywy rozpoczęli prace nad utworzeniem miejsca spotkań i integracji mieszkańców wsi. Dzięki wsparciu finansowemu z budżetu Gminy Rajgród w ramach funduszu sołeckiego dokonano rozbiórki starego, rozpadającego się budynku świetlicy oraz zakupiono żwir do wyrównania terenu. Mieszkańcy w tym czasie wykonywali we własnym zakresie prace porządkowe polegające na odkrzaczaniu i wyrównaniu zaniedbanej do tej pory działki, dokonali rozbiórki starego, zagrażającego bezpieczeństwu budynku i uprzątnęli działkę z myślą o budowie altany. W ramach uzyskanych funduszy zakupiono materiały budowlane, a drewno na wykonanie wiaty mieszkańcy przekazali nieodpłatnie, przerobili je na deski, krokwie i inne elementy według otrzymanej dokumentacji. Idealnym uzupełnieniem miejsca integracji i spotkań mieszkańców było stworzenie
w sąsiedztwie wiaty rekreacyjnej, placu zabaw dla najmłodszych wraz z małą architekturą. Na budowę placu zabaw Gmina pozyskała pomoc finansową z budżetu Województwa Podlaskiego w ramach „Programu odnowy wsi województwa podlaskiego – Kreatywna wieś” oraz zainwestowała własne fundusze.