Działania projektowe w Szkole Podstawowej w Rydzewie

Projekt ”Eko – akademia w Szkole Podstawowej w Rydzewie” jest realizowany w ramach grantu pozyskanego w konkursie Fundacji Orlen “Moje miejsce na Ziemi”.

Główne jego cele to: zagospodarowanie części przestrzeni przy szkole i nadanie jej funkcji użytkowej poprzez stworzenie „klasopracowni za świeżym powietrzu”, promowanie postaw proekologicznych. Poniżej krótka relacja z dotychczasowych działań.

W listopadzie odbyły się warsztaty upcycling’u dla dzieci. Najmłodsi z rolek po papierze toaletowym i ręcznikach papierowych „wyczarowali”, z wykorzystaniem zakupionych materiałów plastycznych, m.in. piękny kalendarz adwentowy oraz zabawne bałwanki. Zajęcia ukazały, że przedmioty można powtórnie wykorzystać i nadać im „nowe życie”.

Kolejne wydarzenie projektowe skierowane było do lokalnej społeczności. W grudniu zorganizowano warsztaty „Jak nie dać się przeziębieniu?”. Podczas zajęć przedstawiono rośliny, które pomagają wzmocnić odporność i przetrwać okres wzmożonych zachorowań oraz naturalne zamienniki najbardziej popularnych lekarstw. Uczestnicy warsztatów mogli skosztować naparów ziołowych. Samodzielnie przygotowali mieszanki ziołowe oraz maść na katar. To był miło i pożytecznie spędzony czas, a panie zabrały ze sobą do domów dawkę wiedzy, różne receptury oraz wykonane specyfiki.

Styczeń i luty to kolejne eko – aktywności dla dzieci. W styczniu wytwarzały one naturalne kule do kąpieli, które później wręczyły jako podarki dla swoich dziadków podczas uroczystości szkolnej z okazji Dnia Babci i Dziadka. W lutym wykonywały natomiast woskowijki – ekologiczne zamienniki folii spożywczej i jednorazowych pojemników. Woskowijka to, jak sama nazwa wskazuje, woskowa owijka, czyli bawełniana ściereczka zabezpieczona specjalną mieszaniną – woskiem pszczelim i olejkiem jojoba. Gotowe woskowijki zabrały do swoich domów, aby tam promować tą „folię na żywność” wielokrotnego użytku.

W lutym i marcu przeprowadzono Eko – Challenge. Wyzwanie polegało na wykonaniu przyjaznych dla środowiska zmywaków, wzorowanych na japońskich zmywakach Tawashi, jako zamienników dla tradycyjnych gąbek kuchennych. Przedszkolaki zabierały do domu na jedno popołudnie walizeczkę, która zawierała przyrząd potrzebny do wykonania zadania, szczegółową instrukcję, wzorcowy zmywak oraz informację o jego zaletach. Z nieużywanych już rzeczy typu: skarpetki, rękawy bluzek, nogawki legginsów itp. powstały kolorowe eko – zmywaki. Dla zwycięzców oraz wszystkich uczestników Eko – Challenge’u ufundowano nagrody.

W marcu na terenie przyszkolnym pojawiła się, jako główny element „zielonej klasy pod chmurką”, żywa wierzbowa altana. Niebawem obok urządzone zostaną: mini – ogródek z grządkami wzniesionymi oraz rabaty z roślinami działającymi na zmysły. W marcu ogłoszony został również konkurs ekologiczny z nagrodami pt. „Butelkowe zwierzątko”.

O kolejnych działaniach projektowych będziemy informować wkrótce.

Małgorzata Matysiewicz

Szkoła Podstawowa w Rydzewie

Menu dostępności:

Kontrast

Zwiększ rozmiar tekstu

Zwiększ odstęp liter

Używaj czcionek przyjaznych dla dyslektyków

Powiększ kursor

Podświetlanie linków

Zatrzymywanie animacji

Resetuj ustawienia

Menu dostępności:
Kontrast
Zwiększ rozmiar tekstu
Zwiększ odstęp liter
Używaj czcionek przyjaznych dla dyslektyków
Powiększ kursor
Podświetlanie linków
Zatrzymywanie animacji
Resetuj ustawienia
Scroll to Top