KOŚCIÓŁ PARAFIALNY PW. ŚW. WOJCIECHA W RYDZEWIE

RYS HISTORYCZNY
W 1764 r. istniała w Rydzewie drewniana kaplica, do której z niedzielną mszą św. przyjeżdżał ksiądz z Rajgrodu. Franciszek Ksawery Rydzewski wszczął starania o utworzenie parafii i w 1810 r. odłączono od rajgrodzkiej parafii dwanaście wsi: Rydzewo, Bukowo, Danowo, Karwowo, Kołaki, Kosówka, Miecze, Sikora, Szymany, Toczyłowo, Wólka Mała i Dziarniki, Wólka Piotrowska. On też pobudował pierwszy, drewniany kościółek i w nowo powstałej parafii rydzewskiej na stałe zamieszkał ksiądz. W 1865 r. pobudowano drewniany kościół pod wezwaniem św. Wojciecha. Wewnątrz, w głównym ołtarzu, znajduje się obraz patrona parafii i obraz Matki Boskiej Częstochowskiej.

WYPOSAŻENIE
Kościół jest drewniany, konstrukcji zrębowej, wzmocnionej lisicami, szalowany, zbudowany na planie prostokąta. Posiada wyodrębnione, zamknięte prosto prezbiterium, przy którym znajduje się od południa prostokątna zakrystia. Ściany zwieńczone są profilowanym gzymsem podokapowym, wydzielającym też trójkątne szczyty prezbiterium i elewacji frontowej. Po bokach szczytu na frontonie niskie, kwadratowe wieżyczki z cebulastymi hełmami. Dachy są dwuspadowe, kryte blachą.

W nawie głównej i prezbiterium pozorne sklepienie kolebkowe, w nawach bocznych strop płaski. Nawy boczne wydzielone są parami drewnianych słupów. Balkon chóru muzycznego jest wsparty na pięciu kolumienkach, z prostą tralkową balustradą. Na nim znajdują się organy wykonane w 1897 r. przez Jana Szymańskiego w Warszawie. Okna zamknięte są lekko zaznaczonym łukiem, nadwieszonym.

Kościół jest po kapitalnym remoncie. Wymieniono drewniane ściany w 80%, wzmacniając fundament oraz konstrukcję ścian podwójnymi żelaznymi słupami. W całości wymieniono więźbę dachową i położono nową blachę.

Wewnątrz również wykonano gruntowny remont: m.in. wymieniono poszycie ścian, wykonano nowe sufity oraz chór muzyczny. Odrestaurowano też ołtarze.

W tym roku, tj. w 2024 wykonane zostaną dodatkowo (za kwotę 458 tys. zł): 

Roboty budowlane polegające na wymianie stolarki okienno–drzwiowej – demontaż starej, zamontowanie nowej dębowej, wykonanie obróbek wraz z zamontowaniem parapetów okiennych i progów drzwiowych:
– wymiana starych okien na nowe dębowe 3-szybowe okna drewniane łukowe,
– wymiana drzwi wejściowych dużych głównych na nowe dębowe z progiem okutym blachą miedzianą,
– wymiana drzwi bocznych na nowe dębowe 
2) Wykonanie daszku, montaż drabiny na poddasze, wyczyszczenie i pomalowanie elewacji zewnętrznej Kościoła:
– montaż zadaszenia nad bocznym wejściem (konstrukcja stalowa, pokrycie miedziane lub blachodachówka w kolorze obecnego dachu)
– montaż metalowej drabiny na poddasze o dł. 5,4 m.,
– ręczne usunięcie przy użyciu papieru ściernego starej powłoki farb z elewacji bez integracji w strukturę drewna, drobne naprawy ubytków, sęków poprzez flekowanie, szpachlowanie kitem do drewna, poprawienie mocowania szalówki na wkręty nierdzewne, miejscowa wymiana niewielkich skorodowanych elementów szalówki, dwukrotne malowanie impregnatem lazurującym dedykowanym do drewna.
3) Prace – roboty budowlane polegające na wykonaniu systemu sygnalizacji pożaru oraz przebudowa przyłącza energetycznego z wewnętrzną linią zasilającą.

ODPUSTY:

św. Wojciecha – 23 kwietnia,

Niepokalanego Poczęcia NMP – 8 grudnia

Księgi parafialne: od 1926 r.

telefon: 86 273 42 34

Msze Święte: 9:00 i 11:30

Dni powszednie: 15:00 (latem 16:00)

Adres: Rydzewo 10, 19-206 Rajgród

Menu dostępności:

Kontrast

Zwiększ rozmiar tekstu

Zwiększ odstęp liter

Używaj czcionek przyjaznych dla dyslektyków

Powiększ kursor

Podświetlanie linków

Zatrzymywanie animacji

Resetuj ustawienia

Menu dostępności:
Kontrast
Zwiększ rozmiar tekstu
Zwiększ odstęp liter
Używaj czcionek przyjaznych dla dyslektyków
Powiększ kursor
Podświetlanie linków
Zatrzymywanie animacji
Resetuj ustawienia
Scroll to Top