„Tak Bóg pobłogosławił pierwszym krokiem naszym na Litwę. Nieprzyjaciel stracił w tej walce przeszło 2000 ludzi, z tych około 1200 z jednym oficerem wyższym dziewięciu niższym w nasze dostało się ręce.”
W dniach 28-29 maja 2023 roku w Rajgrodzie odbyły się obchody 192. rocznicy zwycięskiej bitwy pod Rajgrodem z 29 maja 1831 roku. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Dom Kultury w Rajgrodzie we współpracy z Parafią pw. Narodzenia NMP w Rajgrodzie, Urzędem Miejskim w Rajgrodzie oraz Państwową Szkołą Muzyczną I stopnia w Augustowie im. Emila Młynarskiego.
Pierwszym punktem upamiętniającym wydarzenia z 29 maja 1831 roku, były dwa spacery tematyczne. Pierwszy z nich dotyczył bezpośrednio bitwy pod Rajgrodem, drugi historii ogólnej urokliwego miasteczka Rajgród. Podczas wędrówki uczestnicy wspólnie z przewodnikiem przeszli śladami Ułanów Poznańskich, odwiedzili miejsca związane z bitwą pod Rajgrodem. Jednym z najciekawszych miejsc stała się dziewiętnastowieczna kapliczka przy ulicy Warszawskiej, wedle tradycji postawiona na grobie powstańców walczących w bitwie. Kapliczka ta skrywa niezwykły krucyfiks w XVIII wieku, pochodzący z drewnianego kościoła w Rajgrodzie, mieszczącego się niegdyś na ul. Szkolnej, w miejscu gdzie obecnie jest Dom Kultury.
29 maja, czyli w dniu rocznicy Bitwy pod Rajgrodem o godzinie 13:00 przy głazie upamiętniającym Bitwę pod Rajgrodem kwiaty i znicze złożyli: przedstawiciele władz samorządowych na czele z Burmistrzem Rajgrodu Ireneuszem Glinieckim, przedstawiciele Rady Miejskiej w Rajgrodzie na czele z Przewodniczącym Rady Markiem Bućko, dyrekcje instytucji kultury na czele z Dyrektor Domu Kultury Marią Fliszewską oraz Dyrektor Biblioteki Publicznej w Rajgrodzie Anną Arciszewską, przedstawiciele szkół z Gminy Rajgród na czele z Dyrektor Szkoły Podstawowej w Rydzewie Joanną Maszczyk oraz Dyrektorem Zespołu Szkolno Przedszkolnego Andrzejem Graczewskim oraz delegacja rajgrodzkiej Drużyny Harcerskiej ,,Ora et Labora” na czele z Drużynowym Kacprem Bućko. W ramach obchodów odbyła się msza święta w intencji Ojczyzny i poległych jej obrońców w kościele pw. Narodzenia NMP w Rajgrodzie, której przewodniczył Ksiądz Proboszcz Hieronim Mojżuk. W oprawę liturgii włączyli się harcerze z naszej rajgrodzkiej jednostki. W czasie homilii ksiądz proboszcz przybliżył wiernym historię bitwy, nawiązał także do całej historii naszego kraju, która od zarania dziejów związana była z Bogiem. Po mszy świętej i majowym nabożeństwie rozpoczął się Koncert: ,,W hołdzie powstańcom listopadowym” przygotowany we współpracy z Państwową Szkołą Muzyczną I stopnia w Augustowie im. Emila Młynarskiego, Uczniowie PSM zagrali m. in. utwory Fryderyka Chopina, Jana Sebastiana Bacha, Mozarta i wielu innych. Dokładnie o godzinie 18:31 tworząc datę bitwy pod Rajgrodem [29 maja 1831], został uruchomiony sygnał alarmowy z OSP Rajgród podczas którego chwilą ciszy uczczono poległych bohaterów. Koncert zakończył utwór Ave Maria – Bach’ a, Gounod’ a wykonany na wiolonczeli przy akompaniamencie pianina.
Dziękujemy za uczestnictwo w godnym uczczeniu tak ważnego dla Rajgrodu i Polski wydarzenia historycznego.
Dom Kultury w Rajgrodzie