OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA W RAJGRODZIE

Z dokumentów będących w posiadaniu Urzędu Miejskiego w Rajgrodzie wynika, że w 1891 r. powstał Ochotnicza Straż Pożarna w Rajgrodzie. Pierwszą znaną nam władzą jednostki jest zarząd z 1990 r. w składzie, przewodniczący proboszcz Henryk Tyszka, członkowie: właściciel apteki Czesław Strzelecki, lekarz Szymon Peltyn, nauczyciel – Franciszek Urbejtys. W roku 1902 do zarządu weszli także Żydzi, zastępca przewodniczącego komisji rewizyjnej Abram Cukierbraum, zarządzający majątkiem towarzystwa Lejzor Goldfarb. Straż pożarna miała 85 beczek, 5 wiader, 13 bosaków i 25 toporów. Narzędzia składowane były w szopie pożarniczej znajdującej się na Końskim Rynku, którą potem przeniesiono na rynek główny. Od początku swego istnienia straż liczyła 51 członków. Należeli do niej ochotnicy bez względu na narodowość.

Dnia 13 października 1928 r. odbyło się w Rajgrodzie poświęcenie i wręczenie miejscowej Straży Pożarnej sztandaru, ufundowanego ze składek straży, zarządu miejskiego i dobrowolnych ofiar, dzięki zabiegom druhów: prezesa Straży Stanisława Formejstra i naczelnika Straży Stefana Koniecko. Po uroczystej Mszy Świętej, odprawionej przez ks. prałata Henryka Tyszkę dokonane zostało poświęcenie sztandaru, potem nastąpiła przysięga naczelnika i wbijanie gwoździ, następnie prezes Straży odebrał przysięgę od całego korpusu straży. Ten sam sztandar rajgrodzcy strażacy noszą z dumą do dzisiejszego dnia.

Przez cały okres funkcjonowania Straży dochodziło do wielu pożarów i w czasie późniejszym miejscowych zagrożeń. Podczas I wojny światowej spłonęła duża część miasta, w styczniu 1934 r., spłonęła plebania i część ul. Piaski. Po wojnie do największych pożarów zaliczamy spalenie się kilku domostw na ul. Żabiej. Lipiec 1992 r. dwutygodniowa akcja gaszenia pożaru bardzo dużego, obejmującego łącznie 1200 ha bagien torfowych na uroczysku „Piekielne Wrota” należących do Biebrzańskiego Parku Narodowego.

Maj 2000 r. pożar suszej trawy i trzciny o powierzchni 200 ha w pobliżu miejscowości Ciszewo na obszarze również BPN.

Po II wojnie światowej siedziba jednostki została przeniesiona do murowanego budynku o płaskim dachu krytego papą, z dwoma boksami garażowymi przy ulicy Warszawskiej 64a, w którym mieści się nadal.

W 1995 r. Ochotnicza Straż Pożarna w Rajgrodzie została włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego.

W 1996 r . jednostka została odznaczona najwyższym odznaczeniem nadawanym dla Ochotniczych Straży Pożarnych czyli Złotym Znakiem Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP. Kolejne odznaczenie jednostka uzyskała w 2012 r., Brązową Odznakę Honorową „Podlaski Krzyż Floriański”.

W 2012 r. przeprowadzono gruntowny remont budynku strażnicy polegający na przebudowie więźby dachowej i poszycia dachu, wykonaniu termoizolacji oraz elewacji ścian obiektu, , a także przeprowadzenia remontu części pomieszczeń w wewnątrz budynku łącznie  z zamontowaniem instalacji centralnego ogrzewania opalanej paliwem stałym. W wyniku przebudowy wygospodarowano trzeci boks garażowy, a dotychczasowe garaże zostały wyremontowane.

W 2016 roku Ochotnicza Straż Pożarna w Rajgrodzie, zrzeszała 33 członków w tym jedną kobietę i dysponowała trzema pojazdami tj.: GBA 2,5/16 Magirus Deutz na podwoziu, rok produkcji 1981, GLBA–Rt 1/8 na podwoziu Iveco Daily rok produkcji 2011, GLBA 0,4/0,6 na podwoziu Nissan Pick-up, rok produkcji 2001. W tym samym roku w Rajgrodzie odbyły się Powiatowe Obchody Dnia Strażaka, podczas których nadano OSP w Rajgrodzie Medal Honorowy im. Bolesława Chomicza.

Obecnie Ochotnicza Straż Pożarna w Rajgrodzie, zrzesza 42 członków w tym 8 kobiet, ponadto przy jednostce funkcjonuje Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza założona  09.03.2017 r.  Jednostka dysponuje trzema pojazdami tj.: średni samochód ratowniczo gaśniczy GBA 3/28,5 na podwoziu Renault MDB 3 rok produkcji 2018, lekki samochód ratowniczo gaśniczy z modułem ratownictwa technicznego GLBA–Rt 1/8 na podwoziu Iveco Daily 2011, lekki samochód operacyjny SOp Dacia Duster rok produkcji 2020. Podczas funkcjonowania stowarzyszenia druhowie wielokrotnie uczestniczyli w likwidacji różnego rodzaju zagrożeń,
i tak od 2007 r. do 2023 r. wyjeżdżano do akcji średnio 70 razy rocznie. Największym z pożarów który gaszono to działania ratownicze na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego w 2020 roku, ogień zajął około 5280 hektarów parku.

Opracował:

22.08.2024  r.

Sekretarz OSP w Rajgrodzie

Kazimierz Golubiewski

Menu dostępności:

Kontrast

Zwiększ rozmiar tekstu

Zwiększ odstęp liter

Używaj czcionek przyjaznych dla dyslektyków

Powiększ kursor

Podświetlanie linków

Zatrzymywanie animacji

Resetuj ustawienia

Menu dostępności:
Kontrast
Zwiększ rozmiar tekstu
Zwiększ odstęp liter
Używaj czcionek przyjaznych dla dyslektyków
Powiększ kursor
Podświetlanie linków
Zatrzymywanie animacji
Resetuj ustawienia
Scroll to Top