OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA W RYDZEWIE

Historia Ochotniczej Straży Pożarnej w Rydzewie

Historia powstania Jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Rydzewie związana jest z rokiem 1920. Wtedy to mieszkańcy podjęli decyzję o utworzeniu drużyny do gaszenia ognia i niesienia pomocy mieszkańcom Rydzewa i sąsiednich miejscowości.

Głównymi inicjatorami założenia jednostki byli druhowie Jan Fabrycki i Jan Golubiewski, a pierwszym jej Prezesem zostaje Kazimierz Jasiński, natomiast funkcje Naczelnika obejmuje Jan Fabrycki. Jednostkę tworzą mieszkańcy wsi Rydzewo, którzy z własnych środków finansowych i materialnych wyposażają ją w podstawowy sprzęt do gaszenia pożarów. W późniejszych latach funkcje Prezesa pełnili: dh Krzysztof Izbicki, dh Jerzy Zyskowski. Naczelnikami byli: Tadeusz Izbicki, Jerzy Fabrycki, Henryk Jankowski i Zdzisław Machul.

W pierwszych latach w swojej działalności strażacy mieli na swym wyposażeniu konny wóz pożarniczy z zaprzęgiem, który był wyposażony w pompę ręczną, węże pożarnicze oraz sprzęt burzący. Wówczas był to podstawowy sprzęt wykorzystywany do gaszenia pożarów zabudowań gospodarskich. Taki sprzęt i wyposażenie pożarnicze było używane w latach między wojennych jak również w okresie po drugiej wojnie światowej. Dopiero w latach dziewięćdziesiątych dwudziestego wieku Ochotnicza Straż Pożarna w Rydzewie otrzymała swój pierwszy wóz strażacki, był to lekki samochód gaśniczy GLM 8 marki Żuk A15. Samochód ten na swym wyposażeniu posiadał motopompę PO3, węże strażackie i podstawową armaturę gaśniczą.

Od lat dziewięćdziesiątych ubiegłego stulenia, kiedy to Ochotnicza Straż Pożarna w Rydzewie posiadała już na swym wyposażeniu samochód pożarniczy, rozwój jednostki znacznie przyśpieszył. Był to okres, który zapoczątkował modernizację ochotniczych straży pożarnych w Polsce.

Z początkiem XXI wieku następuje szybki rozwój jednostki. W roku 2010 jednostka otrzymała kolejny samochód pożarniczy, był to średni samochód ratowniczo-gaśniczy GBA 2/16 zabudowany na podwoziu DAF. W tym czasie strażacy są systematycznie dysponowani do działań ratowniczo gaśniczych zarówno na terenie gminy Rajgród jak również powiatu grajewskiego. Jest to okres gdzie Jednostka jest sukcesywnie doposażona w nowoczesny sprzęt ratowniczy, a strażacy systematycznie podnoszą swoje kwalifikacje poprzez udział w różnego rodzaju szkoleniach dla strażaków OSP, które organizuje Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Grajewie.

Strażacy nie tylko niosą pomoc podczas działań ratowniczo-gaśniczych ale też systematycznie biorą udział w zawodach sportowo pożarniczych na szczeblu gminnym oraz powiatowym. Biorą także czynny udział w życiu społecznym i kulturalnym mieszkańców Rydzewa i Gminy Rajgród poprzez uczestnictwo w różnego rodzaju festynach i uroczystościach religijnych. Podziękowaniem za trud włożony w niesienie pomocy mieszkańcom wsi Rydzewo i Gminy Rajgród było ufundowanie sztandaru dla Jednostki. W 2006 roku odbyło się uroczyste poświęcenie sztandaru, który został ufundowany przez mieszkańców Rydzewa jak również osoby, którym bliska jest idea rozwoju pożarnictwa.

W 2019 roku w Plebiscycie na najlepszą jednostkę w województwie podlaskim strażacy z Jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Rydzewie zajęli I miejsce
w powiecie grajewskim i III miejsce w województwie.

Podczas gaszenia pożaru Biebrzańskiego Parku Narodowego w 2020 roku strażacy Jednostki OSP Rydzewo przepracowali najwięcej godzin podczas prowadzenia działań gaśniczych spośród wszystkich jednostek OSP Gminy Rajgród.

Obecnie Prezesem Jednostki jest druh Zdzisław Machul, a Naczelnikiem Zbigniew Jankowski. Jednostka liczy 34 druhów w tym 4 kobiety, które również biorą czynny udział w działaniach ratowniczo-gaśniczych.

Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Rydzewie sukcesywnie się rozwija, zarówno pod względem pozyskiwania coraz to nowszego sprzętu ratowniczego jak też poprzez systematyczne podnoszenie poziomu wyszkolenia swoich strażaków. Świadczy to, że Jednostka jest w pełni przygotowana i gotowa do niesienia pomocy wszystkim tym, którzy jej potrzebują, społeczeństwu i mieszkańcom Gminy Rajgród.

Menu dostępności:

Kontrast

Zwiększ rozmiar tekstu

Zwiększ odstęp liter

Używaj czcionek przyjaznych dla dyslektyków

Powiększ kursor

Podświetlanie linków

Zatrzymywanie animacji

Resetuj ustawienia

Menu dostępności:
Kontrast
Zwiększ rozmiar tekstu
Zwiększ odstęp liter
Używaj czcionek przyjaznych dla dyslektyków
Powiększ kursor
Podświetlanie linków
Zatrzymywanie animacji
Resetuj ustawienia
Scroll to Top