6 kwietnia br. miało miejsce oficjalne otwarcie nowej oczyszczalni ścieków w Rajgrodzie oraz poświęcenie obiektu.
O godzinie 12:00 do Rajgrodu na zaproszenie Burmistrza Rajgrodu- Ireneusza Glinieckiego, Przewodniczącego Rady Miejskiej- Mieczysława Gisztarowicz oraz Dyrektora ZGKiM w Rajgrodzie- Marka Kostrzewskiego przybyli goście: Poseł na Sejm RP Kazimierz Gwiazdowski, przedstawiciele władz województwa na czele z Wicemarszałkiem Województwa Podlaskiego- Maciejem Żywno, Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Podlaskiego- Mieczysław Bagiński i Jacek Piorunek, Ksiądz Dziekan Hieronim Mojżuk- proboszcz parafii pw. Narodzenia NMP w Rajgrodzie, przedstawiciele władz powiatu- Przewodniczący Rady Powiatu- Stanisław Kossakowski, Starosta Grajewski- Zygmunt Kruszyński, Wicestarosta Grajewski- Alicja Rutkowska, Radni Rady Miejskiej w Rajgrodzie, kierownicy jednostek organizacyjnych, sołtysi, przedstawiciele firmy Wilo Sp. z o. o. i Przedsiębiorstwa Inżynieryjnego PRESS S.A. w Suwałkach, inspektorzy nadzoru, kierownik robót, przedstawiciel Nadleśnictwa w Rajgrodzie oraz pracownicy Urzędu Miejskiego i Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Rajgrodzie.
Po powitaniu wszystkich zebranych, poświęceniu nowego obiektu przez Księdza Dziekana Hieronima Mojżuka i przecięciu wstęgi, uczestnicy uroczystości mieli możliwość zwiedzenia całego obiektu i zapoznania się z jego działaniem oraz zastosowaną technologią.
Nowa oczyszczalnia wyróżnia się innowacyjnością. Zastosowano tu technologię Terce – Flow firmy Wilo. Jest ona innowacją znanej od wielu lat metody osadu czynnego. W skrócie – podział zbiorników osadu czynnego na mniejsze części – kaskadę komór i gradient stężeń dają większą odporność oczyszczalni na zakłócenia oraz pozwalają zmniejszyć wielkość bloku biologicznego. Druga sprawa, na którą trzeba zwrócić uwagę, dotyczy parametrów ścieków oczyszczonych. Wymagania dotyczące jakości odpływu zależą od wielkości oczyszczalni. Dla tej wielkości jak w Rajgrodzie nie ma konieczności usuwania związków azotu i fosforu, jednak zgodnie z życzeniem Gminy Rajgród dostosowano reaktor do ostrzejszych wymagań i obecnie związki azotu są usuwane ze ścieków, a mała stacja koagulantu jest w każdej chwili gotowa do wspomagania usuwania fosforanów. Te dodatkowe elementy nie spowodowały konieczności powiększania zbiornika oczyszczalni ani zauważalnego wzrostu kosztów inwestycyjnych, dzięki nim oczyszczalnia jest gotowa na ewentualne zaostrzenie przepisów i bardziej przysłuży się środowisku.
Kolejna część uroczystości przeniosła się do Pensjonatu Raj, gdzie przedstawiono zebranym dwie prezentacje oraz krótki film z pracy oczyszczalni. Prezentacje na temat modernizacji i rozbudowy oczyszczalni przedstawił gościom Dyrektor ZGKiM oraz Krzysztof Miaśkiewicz – specjalista ds. technologii oczyszczania ścieków Wilo Polska Sp. z o. o.
Na zakończenie uroczystości Burmistrz Rajgrodu wraz z Sekretarzem Gminy i Dyrektorem ZGKiM wręczyli grawertony osobom, które w sposób szczególny przesłużyły się do powstania w Rajgrodzie nowoczesnej oczyszczalni ścieków.
Nowa oczyszczalnia ścieków pozwoli w przyszłości na wzrost liczby ludności korzystającej z systemu oczyszczania ścieków. W tej chwili jest w stanie przyjąć podwójną ilość ścieków w stosunku do poprzedniej oczyszczalni. Realizacja zadania przyczyni się z pewnością do poprawy, jakości oczyszczanych ścieków, a jednocześnie do zmniejszenia ilości wprowadzanych do środowiska ścieków nieoczyszczonych oraz strat wody.
Budowę oczyszczalni zrealizowano w ramach projektu pn. Modernizacja i rozbudowa oczyszczalni ścieków w Rajgrodzie oraz budowa rozdzielczej sieci wodociągowej w Rajgrodzie
Środki pozyskane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020, Oś Priorytetowa VI. Ochrona środowiska i racjonalne gospodarowanie jego zasobami, Działanie 6.2 Ochrona wody i gleb.
Wartość budowy oczyszczalni: 5 980 260 zł
Nadzór nad budową oczyszczalni: 49 200 zł
Referat organizacyjny Urzędu Miejskiego w Rajgrodzie\