Wzdłuż nadbrzeża Jeziora Rajgrodzkiego powstała ścieżka dydaktyczna – szlak turystyczny

Z końcem 2023 r. zgodnie z umową zawartą z Województwem Podlaskim w 2019 r. dobiegła końcowi realizacja wieloletniej kluczowej inwestycji na terenie gminy Rajgród współfinansowanej przez Unię Europejską w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020 w ramach Osi priorytetowej VI Ochrona środowiska i racjonalne gospodarowanie jego zasobami, Działanie: 6.3. Ochrona zasobów bio- i georóżnorodności oraz krajobrazu.

W ramach zadania pn.: „Ochrona krajobrazu oraz zasobów przyrodniczych przez zagospodarowanie nadbrzeża Jeziora Rajgrodzkiego w Rajgrodzie oraz terenów przyległych” wzdłuż nadbrzeża jeziora powstała ścieżka dydaktyczna – szlak turystyczny o łącznej  długości 1,85 km wraz z wieżą widokową, murami oporowymi, oświetleniem terenu, monitoringiem, zagospodarowaniem terenu i infrastrukturą towarzyszącą.

Projekt został zrealizowany w trybie „zaprojektuj i wybuduj” i swoim zakresem obejmował m. in.:

  1. Opracowanie Programu Funkcjonalno-Użytkowego
  2. Opracowanie dokumentacji projektowej
  3. Wykonanie prac budowlanych – budowa ścieżki dydaktycznej w następujących etapach:
    • Prace porządkowe
    • Pomosty drewniane – przystań i wzgórze zamkowe
    • Pomosty drewniane – odcinek wzdłuż zabudowy miejskiej
    • Wieża widokowa
    • Pomosty przybrzeżne
    • Drogi utwardzone
    • Kamery monitoringu
    • Oświetlenie
    • Mała architektura, zieleń i wyposażenie dydaktyczne (ławki, kosze na śmieci, kaczkomaty, stojaki na rowery, lunety, tablice)
  4. Sprawowanie nadzoru inwestorskiego
  5. Wykonanie badań nad bioróżnorodnością
  6. Wykonanie strony internetowej

Na podstawie analizy najlepszego sposobu prezentacji bogatych wartości przyrodniczych, Gmina Rajgród stworzyła spójną koncepcję ścieżki przyrodniczej. W określonych miejscach szlak został rozbudowany o dodatkowe elementy takie jak: punkty edukacyjne umożliwiające m. in. cichą obserwację, obserwację daleką, słuchanie przyrody, obserwację roślin, zwierząt i edukację przyrodniczą; wieżę widokową, która powstała przy ujściu rzeki z jeziora oraz makietę z brązu umiejscowioną przy Górze Zamkowej odzwierciedlającą przebieg trasy szlaku turystycznego. Nowo powstała ścieżka edukacyjna zlokalizowana jest wzdłuż nabrzeża Jeziora Rajgrodzkiego, na terenie Obszaru Chronionego Krajobrazu „Pojezierze Rajgrodzkie”, w pobliżu terenów o największym skupieniu elementów przyrodniczych: siedlisk i żerowisk dzikich ptaków, płazów, ryb i małych ssaków. Ścieżkę przyrodniczą zaprojektowano i wykonano z nawierzchni mineralno – żwirowej oraz  z elementów drewnianych opartych na konstrukcji z pali drewnianych. Wykonano utwardzone dojścia łączące ścieżkę z głównymi ulicami miasta, oświetlenie terenu wraz z monitoringiem. Ścieżka wyposażona została w małą architekturę typu: ławki, kosze na śmieci, stojaki na rowery, kaczkomaty, lunety do obserwacji przyrody oraz tablice edukacyjne zawierające informacje o bioróżnorodności przyrody Pojezierza Rajgrodzkiego i tablice informujące o uzyskanym dofinansowaniu.

W projekcie wykorzystano również nowoczesne technologie poprzez zamontowanie na trasie ścieżki 20 kamer zewnętrznych, z których bezpośredni przekaz wideo udostępniany jest na dostosowanej do potrzeb osób niedowidzących i niewidomych oraz niesłyszących stronie internetowej https://natura.umrajgrod.pl.

Zarówno mieszkańcy, turyści, miłośnicy przyrody, w szczególności osoby niepełnosprawne mogą na bieżąco śledzić życie fauny Jeziora Rajgrodzkiego. Bezpośredni przekaz wideo z kamer umieszczonych na ścieżce zachęci do odwiedzenia „na żywo” tego miejsca. Umożliwi utrzymanie kontaktu osobom, które regularnie przyjeżdżają w czasie wolnym, ale chętnie będą śledzić toczące się życie fauny z monitora we własnym domu. Będzie to też bardzo istotne dla osób niepełnosprawnych ruchowo, gdyż jezioro będzie dla nich dostępne wirtualnie w dowolnym momencie, niezależnie od możliwości transportu. Zarówno strona internetowa i zgromadzone na niej zasoby multimedialne przybliżą bogactwo flory i fauny Jeziora Rajgrodzkiego. Uświadomią mieszkańcom i turystom wartość i różnorodność jego ekosystemu.

Dzięki realizacji projektu osiągnięto dwa cele bezpośrednie. Cel 1. „Ochrona gatunków zagrożonych i objętych ochroną prawną oraz krajobrazu” oraz Cel 2. „Promocja ochrony bioróżnorodności i edukacja ekologiczna” zostały zrealizowane w wyniku budowy ścieżki dydaktycznej (trasy turystycznej) wzdłuż nabrzeża Jeziora Rajgrodzkiego, gdzie występują liczne gatunki zwierząt i roślin objętych ochroną gatunkową wg prawa krajowego oraz prawa Unii Europejskiej na mocy tzw. „Dyrektywy ptasiej” oraz „Dyrektywy siedliskowej”. W obrębie ścieżki zbudowano punkty edukacyjne, które umożliwiają obserwację roślin, zwierząt i edukację przyrodniczą. Przygotowano także liczne tablice edukacyjne wskazujące na znaczenie bioróżnorodności dla przyrody. W wyniku realizacji projektu, na bazie powstałej infrastruktury, zaplanowano szereg aktywności w zakresie edukacji ekologicznej dla dzieci i młodzieży

Głównym Wykonawcą inwestycji było Konsorcjum firm: Lider konsorcjum: MK-BUD Firma Budowlana — Handel Mariusz Kosiński z Białegostoku, Parter konsorcjum: MK-BUD sp. z o.o. z Białegostoku.

Nadzór nad zadaniem pełnił inspektor nadzoru inwestorskiego Pan Piotr Horosz z firmy Obsługa Inwestycji – Piotr Horosz z Sokółki.

Całkowita wartość inwestycji wyniosła: 12 602 367,63 zł

W tym dofinansowanie w kwocie: 9 850 214,19 zł

Referat Inwestycji i Rozwoju
Urzędu Miejskiego w Rajgrodzie

Menu dostępności:

Kontrast

Zwiększ rozmiar tekstu

Zwiększ odstęp liter

Używaj czcionek przyjaznych dla dyslektyków

Powiększ kursor

Podświetlanie linków

Zatrzymywanie animacji

Resetuj ustawienia

Menu dostępności:
Kontrast
Zwiększ rozmiar tekstu
Zwiększ odstęp liter
Używaj czcionek przyjaznych dla dyslektyków
Powiększ kursor
Podświetlanie linków
Zatrzymywanie animacji
Resetuj ustawienia
Scroll to Top