Właściciele nieruchomości, które nie są podłączone do kanalizacji sanitarnej mają obowiązek zawarcia umowy na odbiór nieczystości ciekłych oraz regularnego opróżniania zbiorników.
Szanowni Państwo,
W związku z wejściem w życie nowych przepisów ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, odgórnie nałożony został na Burmistrza obowiązek prowadzenia kontroli wszystkich nieruchomości wyposażonych w zbiorniki bezodpływowe (szamba) oraz przydomowe oczyszczalnie ścieków.
Gmina Rajgród, zgodnie z ww. ustawą, zobowiązana jest do przeprowadzania kontroli właścicieli nieruchomości dotyczących zawartych umów oraz posiadanych dowodów płatności za opróżnianie zbiorników bezodpływowych lub instalacji przydomowych oczyszczalni ścieków.
Kontrola polega na sprawdzeniu posiadania:
- zawartej umowy z przedsiębiorcą posiadającym zezwolenie na opróżnianie zbiorników bezodpływowych lub przydomowych oczyszczalni ścieków,
- dowodów potwierdzających uiszczanie opłat za tę usługę (rachunki, faktury vat, potwierdzenia). Należy pamiętać, że posiadane rachunki muszą potwierdzać regularność wywozu ścieków.
W związku z powyższym upoważnieni pracownicy Urzędu Miejskiego w Rajgrodzie oraz Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Rajgrodzie, rozpoczną kontrole nieruchomości w tym zakresie.
Każda posesja niepodłączona do sieci kanalizacyjnej zostanie skontrolowana do sierpnia 2024 r.
Prosimy Państwa o współpracę i udostępnienie niezbędnych dokumentów będących przedmiotem kontroli.
Przypominamy, że właściciele nieruchomości, które nie są podłączone do kanalizacji sanitarnej mają obowiązek zawarcia umowy na odbiór nieczystości ciekłych oraz regularnego opróżniania zbiorników. Obowiązek taki wynika z ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz Regulaminu utrzymania czystości i porządku na ternie gminy Rajgród. Zgodnie z treścią § 16 ust. 3 i ust. 4 uchwały Nr XIII/89/19 Rady Miejskiej w Rajgrodzie w sprawie regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie gminy Rajgród (Dz. Urz. Woj. Podlaskiego poz. 5980 z późn. zm.) właściciele nieruchomości obowiązani są do pozbywania się nieczystości ciekłych z terenu nieruchomości nie rzadziej niż dwa razy do roku, z wyjątkiem nieruchomości użytkowanych nie dłużej niż 7 miesięcy w roku – minimum 1 raz w roku.
Natomiast osady ściekowe z przydomowych oczyszczalni ścieków należy usuwać z częstotliwością wynikającą z instrukcji oczyszczalni – jednak nie rzadziej niż raz na dwa lata.
Właściciele nieruchomości, którzy nie mają podpisanych umów na opróżnianie zbiorników bezodpływowych oraz przydomowych oczyszczalni ścieków powinni uczynić to niezwłocznie.
Do podpisania umowy niezbędne są:
– dowód osobisty,
– wskazanie nr geodezyjnego działki, na której znajduje się zbiornik bezodpływowy lub przydomowa oczyszczalnia ścieków,
– tytuł prawny do władania nieruchomością: akt własności / nr księgi wieczystej / ostatnia decyzja w sprawie wymiaru podatku od nieruchomości.
Usługę wywozu nieczystości ciekłych mogą wykonywać jedynie przedsiębiorcy posiadający zezwolenie na prowadzenie działalności w tym zakresie wydane przez Burmistrza Rajgrodu.
Wykaz przedsiębiorców znajduje się na stronie internetowej pod adresem:
Ponadto, zgodnie z art. 10 ust. 2 i 2d ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1469), kto nie wykonuje ww. obowiązków oraz utrudnia przeprowadzenia kontroli podlega karze grzywny w wysokości 500 – 5000 zł.
Uwaga:
- Każdy właściciel nieruchomości, który pozbywa się z terenu nieruchomości nieczystości ciekłych zobowiązany jest do posiadania umowy z przedsiębiorcą posiadającym zezwolenie na opróżnianie zbiorników bezodpływowych lub przydomowych oczyszczalni ścieków, oraz dowodów uiszczania opłat za te usługi (zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach).
- Zbiornik bezodpływowy na nieczystości ciekłe musi być szczelny, bez możliwości wydostania się na zewnątrz lub do gruntu jego zawartości.
- Niedopuszczalne jest odprowadzanie nieczystości ciekłych do gruntu, rowów, zbiorników i cieków wodnych, kanalizacji deszczowych oraz wypompowanie lub wywożenie na pola, łąki czy do lasu.
Liczymy, że narzucone przez Ustawodawcę kontrole przebiegną sprawnie, przy dobrej współpracy z Państwem oraz wykażą jak najmniejsze nieścisłości.
Ponadto, prosimy tych z Państwa, którzy jeszcze nie zgłosili do Urzędu Miejskiego w Rajgrodzie faktu posiadania zbiornika lub przydomowej oczyszczalni ścieków o dopełnienie takiego obowiązku i złożenie formularza, zgodnie z poniższym wzorem.
Szczegółowych informacji udzielą pracownicy Urzędu Miejskiego w Rajgrodzie
tel. 86 272 19 47, pokój nr 6
Odpowiedzi na najczęstsze pytania dotyczące kontroli pozbywania się nieczystości ciekłych
Czy każdy mieszkaniec zostanie skontrolowany?
Tak, kontroli podlegają właściciele nieruchomości wyposażonych w zbiornik bezodpływowy albo przydomową oczyszczalnię ścieków.
Czy jeśli mam faktury i dowody zapłaty czy to wystarczy do kontroli?
Nie, podczas kontroli należy przedłożyć zarówno dowody uiszczania opłat za usługi wywozu nieczystości ciekłych, a także umowę z przedsiębiorcą posiadającym zezwolenie na opróżnianie zbiorników bezodpływowych lub osadników z instalacji przydomowych oczyszczalni ścieków. Należy pamiętać, że posiadane rachunki muszą potwierdzać regularność wywozu nieczystości.
Kto powinien zawrzeć umowę na wywóz nieczystości ciekłych?
Umowa na wywóz nieczystości ciekłych powinna być zawarta przez właściciela nieruchomości.
Co mi grozi jeśli nie przedstawię dokumentów?
Zgodnie z art. 10 ust. 2 i 2d ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach,(t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1469) kto nie wykonuje ww. obowiązków oraz utrudnia przeprowadzenia kontroli podlega karze grzywny 500-5000 zł.
Z jakich przepisów wynika kontrola?
Zgodnie z art. 6 ust. 5a oraz art. 9u Ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, Burmistrz ma obowiązek dokonania kontroli w zakresie posiadanej umów i dowodów uiszczania opłat za usługi,
Mam więcej pytań – gdzie znajdę pomoc?
Odpowiedzi na pytania można uzyskać w Referacie Organizacyjnym, Gospodarowanie odpadami komunalnymi pod nr tel. 86 272 19 47, pokój nr 6.